Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :

Kıyafet Yönetmeliği

Tarih: 09/04/2014

"GAÜ Denizcilik ve Ulaştırma Y.O. Güverte Bölümü Öğrenci Kıyafet Yönergesi" öğrencilerimize duyurulur. Yönerge tüm bölüm öğrencilerimizi kapsamaktadır ve yürürlüktedir. Öğrencilerimizin konuya gereken özeni göstermeleri önemle rica olunur.

 

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ

DENİZCİLİK VE ULAŞTIRMA YÜKSEKOKULU

 GÜVERTE

ÖĞRENCİ KIYAFET YÖNERGESİ

  

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Dayanak

 Madde 1 -            Bu yönergenin amacı, Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu Güverte Bölümü I., II., III. ve IV. sınıf öğrencilerinin öğrenimleri sırasında giyecekleri kıyafetlerin özellikleri ve kullanma esaslarını ve disiplin kurallarını belirlemektir.

 

Madde 2 -            Bu yönerge, TC.28.02.2010 tarihli 27507 sayılı “Denizcilere Mahsus Kıyafet Yönetmeliği” hükümlerine dayandırılarak hazırlanmıştır.

 

Madde 3 -            Öğrencilerin, tarihleri Yüksekokul Kurul kararınca belirlenen kış dönemi ile yaz döneminde teorik ve uygulamalı eğitimleri sırasında ve Üniversite içi ve dışında gerçekleştirilen etkinlik ve törenlerde giyecekleri kıyafetlerin özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

 

İKİNCİ BÖLÜM

Kıyafetlerin Özellikleri

Madde 4 -            Bu yönergenin ekindeki fotoğraflarla sabit olan örnek öğrenci kıyafetlerinin özellikleri aşağıdaki şekildedir:

a) Yazlık bay kısa kollu günlük kıyafet: Beyaz renkte kısa kollu, yakası açık, sol tarafında üst kısımda olmak üzere kapaksız bir cebi bulunan gömlekle, beyaz pantolon, beyaz kumaş dokuma kemer ve ayakkabı şeklindedir. Gömleğin omuzlarına yaka yönünde bir ufak sarı düğmesi bulunan koyu lacivert kumaştan apolet takar.

b) Yazlık bayan kısa kollu günlük kıyafet: Beyaz renkte kısa kollu, yakası açık, sol üst kısımda kapaksız bir cebi bulunan, düğmeleri ön sol, ilikleri ön sağ tarafında bulunan gömlekle, beyaz pantolon, beyaz kumaş dokuma kemer ve ayakkabı şeklindedir. Gömleğin omuzlarına yaka yönünde bir ufak sarı düğmesi bulunan koyu lacivert kumaştan apolet takarlar.

c) Kışlık bay ve bayan günlük kıyafet: Yünlü dokuma kumaştan koyu lacivert kazak, koyu lacivert mont, koyu lacivert kaşe kumaştan kaban, koyu lacivert pantolon, siyah kemer ve siyah ayakkabı şeklindedir. Montun her iki tarafının üst kısmında kapaklı birer cep bulunur. Montun ve koyu lacivert kazağın omuzlarına koyu lacivert kumaştan köprülü apolet takarlar. Kışlık elbisede beyaz gömlek ve yaka giyilir, koyu lacivert kravat kullanılır. Kaban, kapalı çift önlü, dörder adet ay ve çapalı iki sıra parlak sarı düğmeli ve arkası yırtmaçlıdır. Kabanın sağ ve sol omuzlarına, yaka yönünde bir ufak sarı düğmesi bulunan koyu lacivert kumaştan apolet takar.

d) Şapka: Beyaz kumaştan olup, bu yönergenin 4’üncü maddesinin (a), (b), (c), bentlerinde belirtilen kıyafetlerle birlikte giyilir.

e) Tulum: Lacivert renkte %100 pamuklu ve ter emici kumaştan, kolları ve paçaları çıtçıtlı, göğüs kısmında kapaklı cepleri, önden paslanmaz çelik fermuarlı şekilde olur. Tulumun sırt tarafında, orta kısımda, Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu  logosu ve G.A.Ü Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu yazısı yer alır. Tulumla beraber emniyetli iş ayakkabısı ve gerekirse baret giyilir.

  

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Disiplin Kuralları

Madde 5 -            Öğrenciler, “Kıyafet Yönergesi” hükümlerine uygun olarak giydikleri kıyafetleri, Girne Amerikan Üniversitesi öğrencisine yakışacak temizlik ve özenle kullanmakla yükümlüdürler.

 

Madde 6 -            Erkeklerde saç, sakal, bıyık, küpe ve diğer görsel takılar bulunmayacak. Saçlar şapkadan taşmayacak şekilde tercihen yanlar 3 numara üstler 3 cm olacaktır. Ayakkabılar boyalı ve çoraplar kışlıklarda siyah; yazlıklarda beyaz harici bir renkte olmayacak. Bayanlarda kısa saç veya toplanmış saç olacak. Sade bir makyaj olmasına karşın tırnaklardaki uzunluk ve renkler abartılı olmayacaktır.

 

Madde 7 -            Öğrenci eğitim süresince tüm derslere, sınavlara, toplantılara, seminerlere, okul içi etkinliklere, okul içi ve dışı eğitimlere ve eğitim kapsamlı düzenlenen gezilere üniforması ile katılmak zorundadır. Aksi durumlarda öğrenci derslere, sınavlara, eğitimlere, etkinliklere alınmayıp yok yazılacak ve “Üniversite Disiplin Yönetmeliği”nce cezalandırılacaktır.

 

Madde 8 -            Bu yönerge, Üniversite Senatosu tarafından kabulü tarihinden itibaren yürürlüğe girer. Yönergede yer almayan konular Fakülte Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanır.

 

Madde 9 -            Bu Yönerge Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü tarafından yürütülür.

 

Madde 10 -           Bölüme yeni kayıt yaptıracaklar ile daha eski kayıtlı öğrenciler “Kıyafet Yönergesi”ne uyacaklarını peşinen kabul ve beyan etmiş sayılırlar.