Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :

DENİZCİLİK FAKÜLTESİ KURUCU DEKANI'NIN MESAJI

Dünya ticaretinin yaklaşık % 85 kadarlık kısmı denizyoluyla yapılmaktadır. Aynı anda taşınan büyük miktar ve hacimdeki toplam yükten dolayı yük tonajı başına düşen taşıma maliyetlerinin azalması nedeniyle, taşımaların daha ekonomik olması açısından denizyolu özellikle ülkeler arası dış ticarette kullanılmaktadır. Denizyoluyla yapılan taşımalarda ticari gemiler ve limanlar çok büyük öneme sahiptir. Denizcilik sektörü uluslararası anlamda olduğu kadar ülkemizde de her gün büyüyen bir sektördür. Denizcilik sektörünün temeli deniz ulaştırmasını oluşturan ticaret gemi filosu, deniz ulaştırma işletmeleri, limanlar, marinalar, denizel alanlar, lojistik merkezleri ve gemi-yat inşa unsurları olmakla birlikte, bunlardan dolayı sektöre hizmet veren farklı nitelikteki denizcilik ile ilgili kıyı işletmesini içeren kurum, kuruluşlar ve çalışma alanları bulunmaktadır.

 

Doğu Akdeniz Bölgesi, tarih boyunca Atlas Okyanusu ile Süveyş Kanalı`nı birbirine bağlayan önemli bir taşımacılık ve ticaret yolu güzergahı olmuştur ve bölge her zaman deniz taşımacılığı, denizcilik faaliyetleri, deniz ticareti ve stratejik açıdan oldukça önemli bir stratejik bölgedir. Ayrıca, Atlantik Okyanusu ve Avrupa ile Uzak Doğu arasındaki dünya deniz ticareti rotaları ve ana konteyner hatlarında işleyen dünya deniz ticaret filolarına ait gemiler Akdeniz koridorunu kullanmaktadır.

 

Bu bağlamda, Girne Amerikan Üniversitesi bünyesinde Denizcilik Fakültesi kurulması hedeflenmiş olup, çalışmalar sürdürülmektedir. % 100 İngilizce olarak eğitim ve öğretiminin verileceği lisans programlarının açılması ile bölgesel olarak denizcilik, lojistik ve deniz bilimleri alanlarında uluslararası çapta kalifiye insanlarla istihdama katkı hedeflenmektedir

 

Prof.Dr. H.Funda YERCAN
Denizcilik Fakültesi Kurucu Dekanı
E-mail: fundayercan@gau.edu.tr
Tel: 00 90 392 650 2000 - 1280
 

Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek Okulu Müdürü`nün Mesajı

Girne Amerikan Üniversitesi Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu, 2007 yılında Lojistik ve Ulaştırma bölümü olarak kurulmuştur. 2010 yılında ise Güverte bölümü faliyete geçmiştir.

Girne Amerikan Üniversitesi Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu’nun vizyonu; Denizcilik, Ulaştırma ve Lojistik eğitiminin dünya üzerindeki öncüsü olmaktır. Misyonu ise; araştırma ve yaratıcı sorgulama yoluyla bilgi yaratmak ve yaymak, yüksek öğrenimde mükemmellik için en üst standartları sağlamak, öğrencilerimize kültürel açıdan bilgili, teknolojik açıdan gelişmiş ve liderliğe hazır küresel bir vatandaş olmanın öğretilmesiyle hizmet etmek ile bu misyonları yerine getirirken Denizcilik, Ulaştırma ve Lojistik sektörünü geliştirmeyi amaç edinmektir.

Girne Amerikan Üniversitesi Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu olarak, uzun vadeli stratejik bir planlama sürecini tamamladık ve önümüzdeki 5 yıl için güçlü yönlerimiz ile yönümüz hakkında tespitlerde bulunduk.

Aşağıdaki liste, güçlü yönlerimizi göstermektedir:

- Yüksek ve farklı nitelikte akademik personel,

- İngilizce müfredat ve öğretim,

- Uluslararası ve çok kültürlü eğitim ortamı,

- ‘’Teknopark, Köprüüstü Simülatörü, Laboratuarlar, Eğitim Merkezleri, Yüzme Havuzu’’ gibi modern ve teknolojik altyaplı, ayrı öğretim binalarına sahip olma,

- Öğrenciler için güçlü gemi danışman servisi,

- Güçlü öğrenci-akademik personel ilişkisi ve iletişimi,

- GAU`nun tüm dünyadaki uluslararası operasyonları,

- Uluslararası, küresel bir üniversite kampüsüne sahip olma,

- Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından akredite olma,

- Ulusal ve uluslararası dergilerde/konferanslarda yayınlanan/sunulan sayfa sayısının artması,

- Tüm bölümler için en yeni teknolojik ekipmanlar ve materyallerle donatılmış laboratuarlar,

- KKTC’nin öğrenim için çekici ve güvenli bir yer olması,

- GAU Karmi Yerleşkesi ile Denizcilik, Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu’nun konumu.

 

Girne Amerikan Üniversitesi Denizcilik, Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu, tüm yönleriyle tam nitelikli öğrenci yetiştirmeyi hedeflemektedir. Günümüzün rekabet ortamında, GAU Denizcilik Okulu’nun mezunları olan denizciler, güverte zabitleri ve lojistikciler; teknoloji, dil ve mesleki becerileri ile tam donanımlı olmayı amaçlamaktadır.

Denizcilik, Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu’nun önemli bir kaynağı olan Teknopark Binası, çeşitli laboratuvarlarıyla öğrencilere ulaştırma ve lojistik araştırmaları ile eğitimlerine devam etme imkanı sağlıyor.

Bu amaçla, kampüsümüzü ziyaret etmenizi ve daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.

Uzakyol Kaptan Dr. Bayram Ali TAVLAYAN
Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu Müdürü
E-mail: bayramalitavlayan@gau.edu.tr
Tel: 00 90 392 650 2000 - 1280
 
Önceki Müdürümüz:
 
 
Uzakyol Kaptanı Efdal SAFEL

Prof. Dr. H. Funda YERCAN

Denizcilik Yüksek Okulu Müdürü
fundayercan@gau.edu.tr
00 90 392 650 2000 - 1280